Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Uchylone prawa nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim

Z dniem 1 stycznia 2018 r. zostały uchylone prawa nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców określone w art. 54 ust. 1 – 4, art. 56, art. 60 ustawy KN. Dotyczyły one:

  • prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, w tym po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego,
  • otrzymanie do osobistego użytkowania nauczyciela i jego rodziny działki gruntu szkolnego lub potrzebnego obszar gruntu, o ile grunty szkolne nie wystarczały na realizację tego uprawnienia.

Nie zostało uchylone prawo nauczyciela do tzw. „dodatku wiejskiego”. Prawo to przysługuje nadal nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców. Takiemu nauczycielowi przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek mieszkaniowy nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

Nauczyciel będący emerytem, rencistą lub nauczycielem pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który do dnia 1 stycznia 2018 r. korzystał z uprawnień określonych w art. 54 ust. 1 lub 4, art. 56 lub art. 60 ustawy zmienionej w art. 76, w brzmieniu obowiązującym prze dniem 1 stycznia 2018 r., zachowuje te uprawnienia do końca okresu, na jaki zostały mu one przyznane.

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.