Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przesłuchanie nieletniego

Z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich:

 Art. 39

„Przesłuchanie nieletniego może być dokonane przez Policję, a w wyjątkowych wypadkach, gdy jest to konieczne ze względu na dobro sprawy – przez organ wymieniony w art. 37 § 1; przesłuchanie nieletniego odbywa się w obecności rodziców lub opiekuna albo obrońcy, a jeżeli zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać nauczyciela, przedstawiciela powiatowego centrum pomocy rodzinie lub przedstawiciela organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji”.

Wielu Dyrektorów szkół i Nauczycieli zadaje pytanie, czy nieletni Uczeń może zostać przesłuchany na terenie szkoły przez Policję bez obecności Rodziców (Opiekunów prawnych)? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w art. 39 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, który mówi, że „przesłuchanie nieletniego odbywa się w obecności Rodziców lub Opiekuna albo obrońcy, a jeżeli zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać Nauczyciela”.

Z cytowanego wyżej zapisu jasno wynika, że przesłuchanie nieletniego Ucznia odbywa się w obecności Rodziców (Opiekunów prawnych) lub obrońcy. Zapis ustawy dopuszcza jednak możliwość przesłuchania nieletniego Ucznia w obecności Nauczyciela pod warunkiem, że zapewnienie obecności Rodziców (Opiekunów prawnych) byłoby niemożliwe. Ustawodawca jednak nie podaje przypadków, w których obecność Rodziców (Opiekunów prawnych) w czasie przesłuchania ich dziecka jest niemożliwa.

Za takie przypadki można uznać między innymi:

  • niemożność skontaktowania się z Rodzicami, bo ich numer telefonu przestał być aktualny (zmiana operatora bez powiadomienia szkoły),
  • wyjazd Rodziców za granicę w celach zarobkowych,
  • pobyt Rodziców w miejscu znacznie odległym od szkoły lub miejsca przesłuchania,
  • nieobecność Rodziców w miejscu zamieszkania z innych powodów.

Z powyższych rozważań wynika, że jeśli Dyrektor szkoły wyczerpie możliwości skontaktowania się z Rodzicami (Opiekunami prawnymi), jest zobowiązany do wyznaczenia Nauczyciela, który będzie obecny przy przesłuchaniu nieletniego Ucznia.

Uwagę zwraca też fakt, że zapis art. 39 w/w ustawy nie zawęża obecności Nauczyciela przy przesłuchaniu nieletniego Ucznia tylko do przesłuchania na terenie szkoły. Podobny obowiązek będzie spoczywał na Dyrektorze szkoły, jeżeli nieletni Uczeń będzie przesłuchiwany przez Policję na posterunku, w komisariacie czy na komendzie i Policja zwróci się do Dyrektora o wyznaczenie Nauczyciela w celu obecności przy przesłuchaniu.

 

Na podstawie:

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.