Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przedmiot ewaluacji wewnętrznej

Nowelizacja Rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym nakazuje Dyrektorowi szkoły od roku szkolnego 2013/14 planowanie i przeprowadzanie ewaluacji wewnętrznej w odniesieniu do zagadnień uznanych w szkole za istotne dla jej działalności. Dotąd ewaluację wewnętrzną Dyrektor planował i przeprowadzał w odniesieniu albo do wszystkich lub wybranych wymagań z obszarów do ewaluacji zewnętrznej, albo do innych zagadnień uznanych w szkole za istotne dla jej działalności.

Jednocześnie zmianie uległ zapis o planowaniu nadzoru pedagogicznego przez Dyrektora na dany rok szkolny, obligując go do uwzględniania wniosków z nadzoru pedagogicznego sprawowanego w szkole w roku poprzednim.

Obie te zmiany jednoznacznie wskazują, że problematyka zawarta w planie nadzoru pedagogicznego Dyrektora szkoły ma być niepowtarzalna, żywa i nierozerwalnie związana z konkretną szkołą, którą Dyrektor kieruje.

W każdej szkole jest zapewne wiele propozycji tematów ewaluacji wewnętrznej uznawanych za istotne. Przykładowym przedmiotem ewaluacji wewnętrznej może być:

  • frekwencja Uczniów w szkole,
  • bezpieczeństwo Uczniów w szkole,
  • dokumentacja szkoły,
  • dokumentacja przebiegu nauczania,
  • dokumentacja Nauczyciela/Wychowawcy klasy,
  • statut szkoły jako akt prawa wewnętrznego,
  • zasady wewnątrzszkolnego oceniania zawarte w statucie szkoły,
  • monitorowanie realizacji podstawy programowej w szkole,
  • Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
  • relacje na linii Nauczyciel-Nauczyciel, Nauczyciel-Uczeń, Nauczyciel-Rodzic,
  • wpływ komunikacji interpersonalnej na realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w szkole,
  • obieg informacji w szkole,
  • prawa i obowiązki Ucznia,
  • zajęcia pozalekcyjne w szkole,
  • funkcjonowanie organów szkoły,
  • praca Rady Pedagogicznej jako organu szkoły.

Uwagę Dyrektora szkoły musi zwrócić fakt, że tak podany przedmiot ewaluacji wewnętrznej pozostaje bez kryteriów, które mogłyby wyznaczyć zakres danego zagadnienia do ewaluacji. Takie kryteria w postaci zdań, które charakteryzują wymagania na poziomie D i na poziomie B, są określone do ewaluacji zewnętrznej. Dyrektor musi zatem zadbać przy planowaniu ewaluacji wewnętrznej o wyznaczenie jasnych kryteriów, które określą szerzej zagadnienie wyznaczone do badania w szkole na dany rok.

Przy planowaniu ewaluacji wewnętrznej Dyrektor powinien szczególną uwagę zwrócić również na:

  • tworzenie pytań kluczowych,
  • dobór metod i próby badawczej,
  • budowanie narzędzi,
  • prowadzenie badań,
  • podsumowanie ewaluacji i wyciąganie wniosków.

Na podstawie:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x