Szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne, o której mowa w art. 127 ust. 1 nw. ustawy, jest obowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na:
Świetlica w szkole zapewnia uczniom zajęcia świetlicowe, które uwzględniają potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności:
Ponieważ szkoła ma obowiązek prowadzić w dzienniku zajęć w świetlicy plan pracy świetlicy na dany rok szkolny, plan ten może być oparty o wskazane zajęcia z uczniami.
Na zajęciach świetlicowych w szkole podstawowej pod opieką jednego nauczyciela może pozostawać nie więcej niż 25 uczniów. Liczba uczniów niepełnosprawnych na zajęciach świetlicowych pozostających pod opieką jednego nauczyciela wynosi nie więcej niż 5 – w szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych oraz szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi.
W przypadku szkół specjalnych oraz szkół ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi liczba uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym na zajęciach świetlicowych pozostających pod opieką jednego nauczyciela odpowiada liczbie uczniów, którą określają standardy liczby uczniów w tych klasach.
Podstawa prawna:
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.