Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z języków obcych

Jednym ze skutecznych warunków nauczania języków obcych nowożytnych w szkole jest uwzględnienie w grupie Uczniów stopnia zaawansowania znajomości nauczanego języka.

Zgodnie z ramowymi planami nauczania szkoła ma obowiązek w klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej dokonać podziału na grupy na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych w oddziałach, które liczą więcej niż 24 Uczniów. Zajęcia te mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej liczącej nie więcej niż 24 Uczniów.

Przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego.

Zalecane warunki i sposób realizacji podstawy programowej języka obcego nowożytnego na różnych etapach edukacyjnych również wskazują ten warunek do realizacji przez szkoły. Poniżej wybrane fragmenty z podstawy programowej.

II etap edukacyjny: Warunkiem skutecznego nauczania języka obcego nowożytnego i osiągnięcia wskazanych wymagań jest nauka w grupach językowych o zbliżonym poziomie zaawansowania językowego uczniów.

 

III etap edukacyjny: Nauczyciele powinni właściwie określić i wykorzystać zdobyte przez uczniów w szkole podstawowej umiejętności językowe. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie testów, które pozwalają na zakwalifikowanie uczniów do odpowiednich grup zaawansowania.

 

IV etap edukacyjny: Nauczyciele powinni właściwie określić i wykorzystać umiejętności uczniów zdobyte na wcześniejszych etapach edukacyjnych. Warunkiem skutecznego nauczania języka obcego  nowożytnego i osiągnięcia wskazanych wymagań jest nauka w grupach o zbliżonym poziomie zaawansowania językowego uczniów.

Przyjęcie przez szkołę rozwiązania, jakim jest nauczanie języków obcych nowożytnych w grupach Uczniów o podobnym stopniu zaawansowania, nakłada na szkołę obowiązek doboru Uczniów do odpowiednich grup językowych. Ułożenie optymalnego rozkładu zajęć lekcyjnych dla Uczniów, którzy spotykają się w jednej grupie na tej samej godzinie lekcyjnej z różnych oddziałów tego samego poziomu klasy lub z różnych poziomów klas wymaga sporych nakładów organizacyjnych.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.