Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Nauczyciele współorganizujący w szkole proces kształcenia integracyjnego

W przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach integracyjnych, szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i szkołach integracyjnych zatrudnia się dodatkowo Nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Ich zadaniem jest współorganizowanie kształcenia integracyjnego z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. W praktyce Nauczyciel ten nazywany jest Nauczycielem wspomagającym.

Nauczyciele współorganizujący proces kształcenia integracyjnego:

  • prowadzą wspólnie z innymi Nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi Nauczycielami i specjalistami realizują zintegrowane działania i zajęcia określone w programie;
  • prowadzą wspólnie z innymi Nauczycielami i specjalistami pracę wychowawczą z Uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
  • uczestniczą w miarę potrzeb w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach określonych w programie realizowanych przez Nauczycieli i specjalistów;
  • udzielają pomocy Nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz Nauczycielom i specjalistom realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z Uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.

Dyrektor przedszkola lub szkoły wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane z innymi Nauczycielami przez Nauczycieli współorganizujących proces kształcenia integracyjnego, w których Nauczyciele ci uczestniczą.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (poz. 1113).

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.