Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Początek 2014 roku oznacza zakończenie wieloletniego – bo realizowanego od 2006 roku – projektu rządowego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, a tym samym zmianę zasad kontynuowanego programu w zakresie udzielania pomocy dzieciom niedożywionym. Dyrektor placówki nie będzie już mógł samodzielnie podjąć decyzji o potrzebie wydania posiłku. MOPS apeluje do szkół i przedszkoli o współpracę w nadchodzącym roku.
Dotychczas na mocy art. 6a programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” 20% dzieci dożywianych ogółem w szkołach i przedszkolach na terenie gminy w danym miesiącu mogło liczyć na zapewnienie posiłku, jeśli zaszła taka potrzeba. Pomoc była natychmiastowa i nie wymagała uprzednio ani przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, ani wydania decyzji administracyjnej przez ośrodek pomocy społecznej. O tym, że dziecku należy pomóc, mógł decydować sam Dyrektor. Według danych, jakie podaje MOPS, w tym roku udzielono na takich zasadach posiłku 1160 Wychowankom.
Od nowego roku weszła w życie Uchwała Rady Ministrów z 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014–2020. Odtąd zanim głodnemu dziecku zostanie udzielona pomoc, najpierw trzeba będzie przeprowadzić wywiad środowiskowy w rodzinie i poczekać na decyzję administracyjną.
To w praktyce powrót do starych procedur Ustawy o pomocy społecznej. Jeśli pomoc zostanie udzielona bez wcześniej przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz decyzji administracyjnej, to tylko w sytuacji, w której gmina przyjęła program osłonowy, o którym mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 Ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Ośrodek zapewnia, że nie pozostawi Uczniów głodnych, dlatego w liście otwartym wystosowanym do Dyrektorów szkół i przedszkoli nawołuje do ścisłej współpracy między placówką, ośrodkiem pomocy i rodziną dziecka.
Gwarancją skutecznej pomocy ma być informowanie Rodziców o zmianach zasad wydawania posiłku potrzebującym dzieciom. O konieczności objęcia opieką takiego Ucznia może powiadomić zarówno Dyrektor, jak i Pedagog czy inny pracownik placówki. Pracownicy socjalni będą czekali także na zgłoszenia telefoniczne. MOPS zobowiązał się, że po zawiadomieniu ośrodka wywiad środowiskowy zostanie przeprowadzony najpóźniej do dwóch dni roboczych, a decyzja administracyjna zostanie wydana natychmiast, bez zbędnej zwłoki.
Źródło: www.mops.krakow.pl
Artykuł pochodzi z portalu Dyrektorium.pl redagowanego przez