Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

„Edukacja domowa” – rząd przewiduje zmiany

MEN zapowiedziało zmiany dotyczące realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą. Zmienią się przede wszystkim zasady jej finansowania.

Zgodnie z informacjami na stronie MEN, zaobserwowano dwa obszary, w których niezbędna jest zmiana. Po pierwsze – w zakresie wydawania zgody na „edukację domową”, która bywa wydawana na podstawie opinii poradni niepublicznych, po drugie – w zakresie finansowania tego typu edukacji, gdy realnie uczniowie nie zamieszkują w obrębie danej gminy

Projekt ustawy Prawo oświatowe zakłada, że wniosek rodziców dotyczący pozwolenia na realizację obowiązku wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą składa się odpowiednio do dyrektora publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej usytuowanej na terenie województwa, w którym zamieszkuje dziecko. Do wniosku należy dołączyć wymaganą dokumentację, w tym opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzieci uczące się w ramach tzw. w edukacji domowej mają mieć możliwość korzystania z pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły oraz prawo do konsultacji umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikujących. W związku z tym planowane dostosowanie poziomu finansowania w algorytmie podziału subwencji.

Nowe przepisy (tj. szkoła na terenie województwa, które dziecko zamieszkuje, opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej) dotyczą decyzji dyrektorów szkół i przedszkoli udzielanych na podstawie wniosków składanych od 01.09.2017.

 

Źródło: www.men.gov.pl

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.