Kontakt

NIE dla smogu!


Dlatego firma Librus przygotowała kampanię społeczną, do której włączyć może się każdy uczeń, rodzic i nauczyciel. Tylko wspólnie możemy budować świadomość na temat obecnego stanu powietrza w Polsce, zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie smog oraz szukać sposobów, w jaki każdy mieszkaniec kraju może walczyć z tym problemem.

  • Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej.
  • Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 000 mieszkańców.
  • Europejska Agencja Środowiska określa w przybliżeniu, że każdego roku zanieczyszczone powietrze jest przyczyną śmierci 43 000 osób w Polsce. Dla porównania: każdego roku w wypadkach ginie ich ok. 3 000.


Przed kampanią przeprowadzono wśród uczniów, rodziców i nauczycieli badanie ankietowe nt. smogu. Wynika z niego m.in., że podejmowanie rozmów na temat smogu, także przez media, ma olbrzymi wpływ na świadomość zagrożenia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badania. (Pobierz)

Jak pokazują wszelkie dostępne rezultaty badań, największy wpływ na powstawanie smogu ma emisja z gospodarstw domowych, czyli pyły uwalniane w wyniku spalania w domach opału w piecach węglowych i kominkach. Im gorszy opał, tym groźniejsze dla zdrowia efekty. Często z braku wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą smog, wielu ludzi spala w piecu śmieci czy opał złej jakości, trując siebie, swoich bliskich i całe otoczenie.

Dlatego tak wielką rolę w walce o czyste powietrze odgrywa edukacja ekologiczna.

 

Wywiad z organizatorami kampanii.


Scenariusze lekcji dla konkretnych grup wiekowych pozwalające przeprowadzić lekcje na temat smogu.

  • Scenariusz zajęć dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. (Pobierz)
  • Scenariusz zajęć dla nauczycieli klas 1-3. (Pobierz)
  • Scenariusz zajęć dla nauczycieli klas 4-6. (Pobierz)
  • Scenariusz zajęć dla nauczycieli klas 7-8 oraz gimnazjum. (Pobierz)
  • Scenariusz zajęć dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych. (Pobierz)

 

Film informacyjny o smogu.

 

*www.polskialarmsmogowy.pl

 

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.