Kontakt

Dodatkowa pomoc techniczna – uruchamiamy Call Center

Szanowni Państwo,

zbliżający się koniec roku szkolnego to czas zintensyfikowania prac z wykorzystaniem systemów Librus.

omino 3d punto informazioneChcąc wesprzeć Państwa w tym pracowitym okresie, postanowiliśmy uruchomić dodatkową linię wsparcia telefonicznego – Call Center, dostępną dla Państwa pod numerem wewnętrznym 6 (bez gwiazdki).

Do zadań Call Center należeć będzie:

  • udzielanie szybkich i precyzyjnych odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dot. podstawowych funkcji naszych aplikacji,
  • przyjmowanie i przekazywanie do działu Pomocy Technicznej zgłoszeń nt. bardziej rozbudowanych zagadnień – odpowiedzi na zgłaszane problemy będą przekazywane do Użytkowników za pomocą wiadomości systemowej.

Godziny pracy działów Call Center oraz Pomocy Technicznej to 8:00 – 16:00.

Aby skrócić czas oczekiwania na odpowiedź rekomendujemy bezpośredni kontakt za pomocą wiadomości systemowej w rozwiązaniu LIBRUS Synergia oraz e-Dzienniku.

Dodatkowe Call Center usprawni pracę naszego wsparcia technicznego i skróci czas oczekiwania na pomoc w tym wyjątkowo wymagającym dla Państwa okresie.

Pozdrawiamy,
Zespół Librus

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.